Перейти на головну сторінку сайту
    на головну/home

Про автора


Олена Крушинська / Мої видання

Олена Крушинська
Олена Крушинська – дослідник і популяризатор пам'яток архітектури України.

Закінчила Київський національний університет імені Тараса Шевченка (2000), кандидат хімічних наук (2005). Кар’єру хіміка завершила 2010 року, щоб присвятити весь свій час власним проектам у галузі дослідження й популяризації пам'яток, над якими багато працювала вже від 2005 року. Зокрема, це проект "Дерев'яні храми України", частиною якого є цей сайт. Від 2007 року і дотепер авторка власними силами продовжує дослідження дерев'яних церков, зокрема і в експедиціях Україною, публікує присвячені ним матеріали у книжках і журналах, формує електронний фотоархів, розвиває сайт та веде однойменну сторінку на Фейсбуку. Співпрацює з дослідниками дерев'яної архітектури Європи, від 2010 року - член міжнародного товариства The Society for the Research of Wooden Churches and Belltowers (Товариство дослідження дерев'яних храмів і дзвіниць). Член ініціативної групи "Врятувати церкву в Кугаєві". Інтерв'ю та коментарі, пов'язані з темою дерев'яних храмів, зібрано тут.

Автор книжок "Сорок чотири дерев'яні храми Львівщини" (2007), "Два береги Збруча" (2008, у співавторстві з Д. Малаковим та Ю. Козорізом), двотомного видання "Дністер. Туристичний путівник" (том 1 – "Від витоків до гирла Збруча" (2016), том 2 – "Від гирла Збруча до Чорного моря" (2017)), яке вибороло премію "Найкраща книга Форуму видавців 2016" за спеціальною відзнакою малого журі "Львовознавці" й посіло перше місце за 2016 рік у читацько-бібліотечному рейтингу, укладеному Державною науковою архітектурно-будівельною бібліотекою імені В. Г. Заболотного до 25-річчя Незалежності, і кожен з томів якого увійшов у короткі списки Всеукраїнського рейтингу "Книжка року" (2016 і 2017) у номінації "Візитівка" / "Краєзнавча і туристична література - дорожні нотатки - урбаністика", путівника пам’ятками Закарпаття, що вийшов у Празі в перекладі чеською мовою – Zakarpatí. Průvodce bývalou Podkarpatskou Rusí (2017), близько 90 статей в журналах "Міжнародний туризм", "Welcome to Ukraine" та ін., присвячених пам'яткам України, а також Франції та інших країн, і низки науково-популярних статей в журналах та збірках конференцій.

Упорядник і редактор двох випусків історико-краєзнавчого часопису "Галицька брама" - "Закарпаття: від Ужоцького перевалу до Ужгорода" і "Закарпаття: від Верецького перевалу до Сваляви та Чинадієва".

Ініціатор та упорядник перевидання книжок "Нариси Дніпра" і "Нариси Дністра" О. С. Афанасьєва-Чужбинського (за матеріалами експедиції 1856-1860 рр.), редактор українського перекладу, автор вступних статей та приміток. Дослідник життя і творчості цього етнографа, мандрівника й письменника, ім’я якого сьогодні несправедливо призабуте. У 2016-2018 рр. організувала і провела численні презентації "Нарисів" у Києві, Львові та містах, пов'язаних з життям дослідника та його експедицією, - Ніжині, Полтаві, Дніпрі, Херсоні. "Нариси Дніпра" і "Нариси Дністра" як двотомне видання увійшли у короткі списки Всеукраїнського рейтингу "Книжка року - 2016" у номінації "Візитівка" / Етнологія - етнографія - фольклор - історія повсякдення - соціолінгвістика".

Від 2009 року співпрацює з Українською Млинологічною Асоціацією, виступала з усними доповідями на Першій міжнародній науковій конференції "Історія українського традиційного млинарства" (Черкаси, 2009), міжнародному семінарі "Vodní mlýny IV" (Чехія, Високе Мито, 2011), 14-му Симпозіумі TIMS (Румунія, Сібіу, 2015). Член TIMS (The International Molinological Society) - Міжнародного млинологічного товариства.
У 2019 р. - ініціатор і координатор проекту "Видання "Українського млинологічного журналу" у паперовій та цифровій версіях і видання листівок "Вітряки України" з авторськими малюнками", реалізованого за підтримки Українського культурного фонду. У рамках проекту виступила редактором і упорядником другого випуску "Українського млинологічного журналу", що містить статті 40 авторів з України, Німеччини, Нідерландів та Бельгії й детально анотований англійською мовою, започаткувала сторінку "Млини України" на Фейсбуку, організувала презентації журналу на 15-му Симпозіумі TIMS у Берліні, на Загальночеському семінарі "Vodní mlýny" в Усті-над-Орліці, у Львові, Харкові, Черкасах та Ужгороді, спільно з Державною науковою архітектурно-будівельною бібліотекою імені В. Г. Заболотного організувала і провела "День млинів", що включав презентацію проекту та відкриття трьох тематичних виставок.
Опублікувала присвячені млинам статті в обох випусках "Українського млинологічного журналу", у збірках матеріалів конференцій, в журналах "International Molinology" і "Le Monde des Moulins" ("Світ млинів").

Голова журі спеціальних номінацій "Дерев'яна архітектура" ( 2014) й "Млини" (2019, 2020) в українській частині конкурсу "Вікі любить пам'ятки".

Учасниця еколого-культурологічної експедиції "Дністер" (2004, 2005, 2006, 2008, 2013, 2017).

Співпрацювала з чесько-українським проектом "Туристичні марки" (2008-2013).

Літературний редактор історико-краєзнавчих, мистецтвознавчих та інших видань. Від 2020 р. - літературний редактор газети "Культура і Життя".

У 2016-2019 рр. співпрацювала з видавництвом "Апріорі" (організація презентацій, участь у книжкових виставках, ведення проектів з видання книжок чеських авторів та ін.).

Переклала з чеської мови дві книжки видатного чеського інтелектуала Станіслава Комарека - "Чоловік як еволюційна інновація? Есеї про чоловічу природу, сексуальність, життєві стратегії та метаморфози маскулінності" та "Європа на роздоріжжі". Книжки вийшли за підтримки Міністерства культури Чехії у видавництві "Апріорі" у 2018 і 2020 рр., відповідно. Спільно з Чеським центром організувала презентацію "Чоловіка..." за участі Станіслава Комарека та Юрія Винничука на Книжковому Арсеналі в Києві та у Львівському прес-клубі (відео). Це видання вибороло перше місце у ХХІ Всеукраїнському рейтингу "Книжка року - 2019" у номінації "СОФІЯ: Філософія / антропологія / психологія". У 2020 р. "Європа на роздоріжжі" теж потрапила у короткі списки "Книжки року" в тій самій номінації.


  Авторські сайти:

Дерев'яні храми України - перший в Україні веб-ресурс, присвячений українській дерев'яній архітектурі (започаткований 2006 року) і дотепер єдиний, що охоплює усі регіони країни. Містить сотні сторінок дерев'яних церков, впорядкованих за адміністративним поділом, галереї фотографій і малюнків, розділ з оцифрованою літературою тощо.

Львівські ремінісценції - фотогалерея неофіційного Львова, "міста бруківки і левів, сонця й дощу, храмів і двориків, міста, куди завжди повертаєшся...". Започатковано 2004 року


  На Фейсбуку:

Olena Krushynska
Дерев'яні храми України
Річки України у старих і нових виданнях
Стара сторінка в ЖЖ: http://olena-krush.livejournal.com


Олена Крушинська. ДНІСТЕР. Туристичний путівник. 
              Том 1. Від витоків до гирла Збруча.
              Львів: Центр Європи, 2016 Олена Крушинська. ДНІСТЕР. Туристичний путівник. 
              Том 2. Від гирла Збруча до Чорного моря.
               Львів: Центр Європи, 2017 Олена Крушинська. Сорок чотири дерев'яні храми Львівщини. К., 2007 Дмитро Малаков, Олена Крушинська, Юрій Козоріз. Два береги Збруча. К., 2008 Путівник пам'ятками Закарпаття, Прага, Academia, 2017, автор Олена Крушинська Український млинологічний журнал. Другий випуск. 2019
О. С. Афанасьєв-Чужбинський. Нариси Дніпра. Львів, Апріорі, 2016 О. С. Афанасьєв-Чужбинський. Нариси Дністра. Львів, Апріорі, 2016 Галицька брама, 2014, №4-6 (232-234). Закарпаття: від Ужоцького перевалу до Ужгорода Галицька брама, 2014, №10-12 (238-240). Закарпаття: від Верецького перевалу до Сваляви та Чинадієва Станіслав Комарек. Чоловік як еволюційна інновація? 
       Есеї про чоловічу природу, сексуальність, 
       життєві стратегії та метаморфози маскулінності / 
       Перекл. з чеської Олени Крушинської, Тетяни Окопної. Львів, Апріорі, 2018 Станіслав Комарек. Європа на роздоріжжі / Перекл. з чеської Олени Крушинської. Львів, Апріорі, 2020




© 2011-2021, Olena Krushynska (derevkhramy@ukr.net)


[an error occurred while processing this directive]